Certyfikat SSL za darmo - czy to możliwe?

Zakładanie strony internetowej w dzisiejszych czasach stawia przed właścicielem wiele wymagań, od których spełnienia zależy komfort korzystania z portalu. Chodzi na przykład o responsywność domeny, a więc dostosowanie jej do ekranów urządzeń mobilnych, a także nadanie witrynie certyfikatu SSL. Czy można uzyskać certyfikat SSL za darmo?

Czym jest certyfikat SSL?

SSL to angielski skrótowiec rozwijający się na Secure Socket Layer. Nazywa się tak protokół zabezpieczający przesyłanie danych za pomocą sieci. Dzięki niemu właściciel strony może liczyć na bezpieczeństwo swoje, a także danych udostępnianych przez internautów w ramach danego portalu. By wdrożyć to szyfrowanie. używa się klucza o określonej długości. Obecnie stosuje się klucze 128 i 256-bitowe. Im dłuższy jest klucz, tym lepiej chronione są dane. Można się zastanawiać, czy certyfikat SSL jest konieczny do funkcjonowania strony? W zasadzie nie jednak potencjalny klient szybko zostanie zniechęcony, ponieważ po kliknięciu w niechronioną stronę przeglądarka wyświetli komunikat, iż domena jest niebezpieczna.

Szukasz hostingu?

Sprawdź ofertę Hosting House

Darmowe certyfikaty SSL

Jak można się domyślić, nie każdy chce płacić za certyfikat SSL. Darmowy klucz jest możliwy do uzyskania na kilka sposobów. W pierwszym przypadku może chodzić o skorzystanie z bezpłatnej subskrypcji poszczególnych firm dystrybuujących owe certyfikaty, jednak w tym przypadku najpewniej zniesiony zostanie komunikat o niebezpieczeństwie czyhającym na stronie, jednak nie będzie odpowiednio zabezpieczał danych, co może nieść ze sobą fatalne skutki, jeżeli prowadzi się np. sklep internetowy – dane użytkowników muszą być bezpieczne! Z tego powodu jeszcze przed założeniem domeny warto skorzystać z usług firmy hostingowej, która w swojej ofercie posiada nadanie witrynie SSL. Tego rodzaju przedsiębiorstwa kupują klucze w hurtowych ilościach, dlatego mogą z powodzeniem proponować swoim klientom takową usługę jako darmową.